Scroll to top
  • Biuro
  • ptg@ptg.info.pl
  • 7:00 - 16:00

.

MIASTO KATOWICE współgospodarzem targów!!!!

POLSKA TECHNIKA GÓRNICZA S.A. ORGANIZATOR MIĘDZYNARODOWYCH TARGÓW GÓRNICTWA, PRZEMYSŁU ENERGETYCZNEGO I HUTNICZEGO KATOWICE 2019 MA ZASZCZYT PRZEDSTAWIĆ WSPÓŁGOSPODARZA TARGÓW KATOWICE 2019 MIASTO KATOWICE.

Katowice dla odmiany” hasło promujące stolicę Śląska to nie tylko slogan. W mieście widać ogromną przemianę, w tym także w ofercie kierowanej do organizatorów wydarzeń. Katowice są bardzo inspirujące w tym obszarze, łącząc to co regionalne z nowoczesnymi rozwiązaniami. 

Duże miasta przyciągają organizatorów turystyki biznesowej swoją aktywnością gospodarczą, dostępnością komunikacyjną oraz zapleczem konferencyjno-noclegowym. Ważne są także elementy, które odróżniają dane miejsce od innych i sprawiają, że posiada ono szczególny klimat. Do takich miast należą Katowice, stolica województwa śląskiego, przyciągającego inwestorów, i stolica największej w Polsce aglomeracji miejskiej, miasto rozwijające się dynamicznie, nowoczesne, i co się z tym wiąże, będące ważnym miejscem na mapie turystyki spotkań.


800 tysięcy odwiedzających
Wskazują na to dane liczbowe. W roku 2017 w Katowicach zrealizowano 6334 wydarzenia biznesowe, w których uczestniczyło 826 883 odwiedzających. Liczba wydarzeń była podobna jak w roku 2016, jednak liczba uczestników wzrosła o 8,4 procent.
Największym wydarzeniem w roku 2017 były targi gier komputerowych Intel Extreme Masters (odbyły się 25 i 26 lutego oraz od 3 do 5 marca 2017), które odwiedziło ponad 173 tysiące osób. Poza tym do dużych przedsięwzięć należały: Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, Międzynarodowe Targi Górnictwa, Hutnictwa i Przemysłu Energetycznego, Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstwo czy  międzynarodowe targi muzyczne Womex.
Całkowita liczba dni konferencyjnych w Katowicach w roku 2017 wyniosła 8342, a średni czas konferencji to 1,32 dnia.

Dwa tysiące pokoi hotelowych
Jednym z atutów Katowic jako miejsca organizacji spotkań jest zaplecze hotelowe. Obecnie w mieście działa 21 hoteli. Najwięcej (siedem) to obiekty czterogwiazdkowe, trzygwiazdkowych jest sześć, jeden hotel ma pięć gwiazdek. Wszystkie hotele dysponują w sumie 2079 pokojami, które mogą pomieścić 3689 gości. Ponad połowa tych pokoi zlokalizowana jest w hotelach czterogwiazdkowych. 13 hoteli w Katowicach to hotele sieciowe, które dysponują 1662 pokojami hotelowymi.
Ważne jest także to, że średnia liczba pokoi w hotelu w Katowicach wynosi ponad 100, czyli znacznie więcej niż średnia w Polsce (około 54). Umożliwia to tym obiektom przyjmowanie dużych grup gości.
Z raportu „Rynek turystyki biznesowej w Katowicach w roku 2017” wynika, że pomimo wzrostu liczby hoteli w Katowicach odnotowano także wzrost średniego obłożenia od 1 do 3 punktów procentowych. Uzyskano także wzrost średniej ceny za pokój.
Zaplecze noclegowe dla spotkań biznesowych mogą także stanowić hotele w innych miastach. Na terenie całego województwa śląskiego w roku 2017 działały 223 hotele, które łącznie dysponowały 11,5 tysiącem pokoi. Ponieważ Katowice znajdują się w centralnej części województwa i w ciągu godziny, półtorej można stąd dotrzeć samochodem niemal do każdego miasta województwa goście przyjeżdżający do Katowic mogą także korzystać z gościny hoteli z innych miast.
W Katowicach funkcjonuje wiele miejsc spotkań przygotowanych do realizacji wydarzeń biznesowych. Największe z nich to Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Hala Widowiskowa „Spodek”, które łącznie mogą pomieścić 25 tysięcy osób.
Przebudowę centrum miasta rozpoczęto na początku XXI wieku, powstał wtedy projekt „Strefy kultury”, w której znalazł się właśnie remont Spodka i budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego, ale także przebudowa Rynku i okolic głównego dworca kolejowego, który również został odnowiony.
Do organizacji dużych wydarzeń można zaadoptować także nowoczesną, imponującą siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, nową siedzibę Muzeum Śląskiego, nowoczesny wielofunkcyjny budynek Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego oraz wiele innych nowoczesnych obiektów biurowych.

Wszystkie drogi prowadzą do Katowic
Miasto systematycznie inwestuje w infrastrukturę, także związaną z turystyką biznesową, taką jak parkingi, drogi dojazdowe do miejsc spotkań i same miejsca spotkań. Katowice mają dużą zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych. Zgodnie z prognozą wydatki majątkowe samorządu na lata 2018-2020 mogą wynieść nawet 1,5 mld zł i stanowić 20 procent wydatków rocznych (średnio). 60 procent tych wydatków zostanie przeznaczone na inwestycje związane z infrastrukturą drogową oraz transportem publicznym.
Połączenia komunikacyjne Katowic należą do najlepszych w Polsce. W pobliżu znajdują się europejskie szlaki komunikacyjne – autostrady A1 i A4, która przebiega 1,5 km od centrum miasta. Dzięki połączeniom kolejowym można stąd dojechać do wielu miast w kraju i zagranicą.
Sieć obwodnic i arterii w Katowicach sprawia, że miasto to znajduje się na ostatnim 12. miejscu wśród najbardziej „zakorkowanych” wielkich miast w Polsce. Poziom zakorkowania to 17 procent, w korku spędza się tutaj tyko 17 minut dziennie.
W promieniu 100 km od Katowic znajdują się trzy międzynarodowego lotniska, najbliższe to Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice Pyrzowice w odległości 30 km (pozostałe to Kraków-Balice i Ostrawa). Trzy kilometry od centrum Katowicach funkcjonuje także mniejsze lotnisko, przystosowane do obsługi małego ruchu lotniczego, głównie biznesowego i lotów sportowych. Dzięki położeniu najwyżej nad poziomem morza spośród wszystkich lotnisk w Polsce lotniska te mają najmniej mglistych dni w roku, co warunkuje bezpieczeństwo i pewność terminowych lądowań.

Spotkanie nowoczesności i historii
W Katowicach zarejestrowana jest największa w Polsce specjalna strefa ekonomiczna, w mieście działa ponad 40 tysięcy podmiotów gospodarczych, w tym ponad tysiąc z kapitałem zagranicznym. Rozwija się intensywnie sektor nowoczesnych usług biznesowych. W Katowicach i okolicznych miastach działały w 2017 roku 92 takie centra, należące do 83 inwestorów z 20 państwa, głównie z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Indii i Kanady, przede wszystkich obsługujące procesy IT.
Inwestują tutaj znane maki światowe – Accenture, Arvato Polska, Bombardier, IBM, Mentor, Oracle czy PwC.
Katowice to także miasto, w którym nowoczesność spotyka się z tradycją, a współczesność i historia wzajemne się przenikają. Dzięki temu po wyjściu z nowoczesnego centrum konferencyjnego można przespacerować się turystycznym Szlakiem Moderny, prezentującym 16 najpiękniejszych budynków katowickiego modernizmu.
Można zajrzeć na ulicę Mariacką, czyli na najpopularniejszy deptak Katowic, gdzie odbywają się imprezy, oryginalne eventy, działają puby, organizowane są koncerty, hawajskie party i wiele innych atrakcji. Tutaj działa kino letnie i odbywają się spektakle teatralne.
Aby usłyszeć śląską gwarę, można odwiedzić Nikiszowiec i Giszowiec i poczuć klimat dawnych osiedli górniczych, stanowiących część Szlaku Zabytków Techniki. Ich zabudowa powstała na początku XX wieku. Układ urbanistyczno-przestrzenny osiedla Nikiszowiec oraz zespół szybu „Pułaski” zostały wpisane na listę zabytków, a Nikiszowiec w 2008 roku został uznany za pomnik historii. W rejestrze zabytków znalazły się także obiekty z osiedla Giszowiec.
Także nowa siedziba Muzeum Śląskiego wykorzystuje dawną kopalnianą maszynownię i nieczynny szyb „Warszawa”, gdzie działa punkt widokowy, a ekspozycje muzealne prezentowane są pod ziemią.
Wszystko to sprawia, że Katowice to miejsce warte uwagi przy organizacji wszelkiego rodzaju spotkań biznesowych. Instytucją, która wspiera organizatorów spotkań, jest Katowice Convention Bureau

ŹRÓDŁO INFORMACJI .www.convention.katowice.eu

Related posts