Scroll to top
  • Biuro
  • ptg@ptg.info.pl
  • 7:00 - 16:00

Robotyka, Smart Factory, Elektromobilność – zdominowały drugi dzień Targów Katowice.

Trwają Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego połączone z Targami EkoSpalanie i EkoTechnologie w Katowicach. Dzisiejszy dzień zdominowały 2 konferencje tematyczne: „Smart Factory – jak uczynić produkcję bardziej „smart„ z wykorzystaniem robotów?” oraz „Elektromobilność – strategia przyszłości”. Zorganizowały je PTG S.A. i Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

„Elektromobilność to bardzo ważny temat dla naszego regionu, pokazanie tego w jaki sposób linie produkcyjne będą musiały się dostosować do dzisiejszych czasów. Jeszcze 2 lata temu nie wszystkie firmy produkujące w branży automotive były przygotowywane, albo nawet o tym nie myślały, żeby przystosować swoje linie produkcyjne pod elektromobilność. A to jest ogromna różnica czy produkujemy silnik spalinowy czy elektryczny, bo robi się z kilkunastu tysięcy części, kilkaset części” – uważa prezes RIG w Katowicach Tomasz Zjawiony.

„Za 10 lat rozwój robotów szczególnie będzie nastawiony na współdziałanie z ludźmi. Wszelkie badania obecnie kierują się na współdziałanie z ludźmi , ich bezpieczeństwo i zrezygnowanie z wszelkich zabezpieczeń, które w przypadku zagrożenia dla człowieka odłączają system zasilania dla robotów” – przekonywał podczas panelu „Smart Factory – jak uczynić produkcję bardziej „smart„ z wykorzystaniem robotów?” profesor Artur Babiarz z Politechniki Śląskiej. „Współdziałające roboty z ludźmi, które pozwalają w bezpieczny sposób pozostawać w jednym obszarze, w którym ludzie współpracują. Natomiast czy uda się skonstruować takiego robota, tak dobrze imitującego nasze ciało to jest pytanie wciąż otwarte” – dodał profesor Babiarz.

Dzisiejszy dzień targowy uatrakcyjniło Objazdowe Planetarium Śląskie. Co 20-minut odbywały się w nim seanse o pełnych godzinach. Jest też makieta Śląska w miniaturze przygotowana przez Kolejkowo.

Dla gości i wystawców na scenie głównej wystąpiła śląska kapela pod przewodnictwem Grzegorza Płonki.

Related posts