Scroll to top
  • Biuro
  • ptg@ptg.info.pl
  • 7:00 - 16:00

Grupa Famur i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu podpisały list intencyjny o współpracy!

Przedstawiciele Grupy Famur, podpisali podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach list intencyjny o współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Firma zadeklarowała pomoc placówce w zakresie dostępu do maszyn górniczych oraz ich serwisowania, także tych wycofanych z eksploatacji.

Grupa Famur, podpisała podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach list intencyjny o współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Firma zadeklarowała pomoc placówce w zakresie dostępu do maszyn górniczych oraz ich serwisowania, także tych wycofanych z eksploatacji.

Przedstawiciele Famuru podkreślali, że ekspozycja Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to tak naprawdę historia firmy. Większość maszyn i urządzeń zostało wyprodukowanych w Famurze.

-Podpisanie listu intencyjnego podkreśla nasze wspólne zaangażowanie w szerzenie wiedzy o górnictwie zarówno historycznej, jak i technologicznej. Górnictwo to ważny element życia i kultury nie tylko Śląska, ale i naszego kraju, a maszyny, które udostępniamy na ekspozycję tylko dowodzą temu, jak niezwykle zaawansowana i innowacyjna na przestrzeni czasu była i jest polska myśl techniczna – podkreśla Dawid Gruszczyk, wiceprezes Zarządu Grupy.

Dyrektor zabrzańskiego muzeum Bartłomiej Szewczyk uważa, że kto nie dba o historię nie ma przyszłości.

-Dla nas jest to ogromny krok, bo ta opieka merytoryczna, do której zobowiązuje się Famur jest bardzo ważna. Naszą misją jest pokazywanie rozwoju górnictwa, jego historii i rozwoju – mówił dziennikarzom dyrektor zabrzańskiego muzeum Bartłomiej Szewczyk.

Muzeum Górnictwa Węglowego od dekady udostępnia turystom zabytkowe obiekty przemysłowe Zabrza. To między innymi zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido oraz Sztolnia Królowa Luiza.

Grupa FAMUR jest producentem maszyn dla górnictwa i systemów przeładunkowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Zatrudnia około 5 tys. pracowników. Jest notowana na GPW.

Related posts