Scroll to top
  • Biuro
  • ptg@ptg.info.pl
  • 7:00 - 16:00

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć dziś w uroczystościach barbórkowych w Instytut Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach, udział w nim brał również Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych.

To wyjątkowy czas bo podczas Barbórki wręczono medale i odznaczenia, wyróżnienia i stopnie górnicze oraz dyplomy jubileuszowe pracownikom instytutu, który w przyszłym roku będzie obchodził 70-lecie. Zalążkiem instytutu było Centralne Biuro Konstrukcji Maszyn Górniczych, które w 1963 r. zostało przekształcone w Zakłady Konstrukcyjno-Mechanizacyjne Przemysłu Węglowego.

Instytucje, z których powstał KOMAG przeszły długą i skomplikowaną drogę zmian organizacyjno- restrukturyzacyjnych. Zalążkiem naszego Instytutu było Centralne Biuro Konstrukcji Maszyn Górniczych, które w 1963 roku zostało przekształcone w Zakłady Konstrukcyjno-Mechanizacyjne Przemysłu Węglowego.
Na początku 1975 roku nastąpiło wydzielenie z Zakładów Konstrukcyjno-Mechanizacyjnych Przemysłu Węglowego znacznej części obejmującej Zakład Budowy Maszyn Doświadczalnych, Kopalnię Doświadczalną M-300 oraz Zakład Doskonalenia Kadr, tworząc Centralny Ośrodek Projektowo-Konstrukcyjny Maszyn Górniczych KOMAG w Gliwicach, mający status ośrodka badawczo-rozwojowego.
W 1979 r. do KOMAG-u został włączony Ośrodek Projektowo-Technologiczny Maszyn Górniczych ORTEM, dzięki czemu zakres działania został poszerzony o zagadnienia technologii wytwarzania maszyn i urządzeń górniczych oraz o organizację i zarządzanie produkcją. Postanowiono wtedy zmienić nazwę na Centrum Konstrukcyjno-Technologiczne Maszyn Górniczych, a następnie po kolejnej reorganizacji – na Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG. Od 1 stycznia 2009 r. działa jako Instytut Techniki Górniczej KOMAG.

Related posts